Hledáte práci s pravomocemi? Staňte se prokuristou!

Prokurista

Kdo je prokurista?

Prokurista je v obchodním právu označení pro osobu, které podnikatel svěřil prokuru. Prokura je druh zastoupení, které je ze zákona velmi široké. Prokurista může za podnikatele činit téměř veškeré právní úkony, které spadají do obchodního závodu, ke kterému byl pověřen. Mezi tyto úkony patří například podepisování smluv, jednání s úřady, přijímání a propouštění zaměstnanců nebo nakládání s finančními prostředky. Výjimkou jsou pouze některé specifické úkony, jako je například prodej nemovitostí, k čemuž je potřeba zvláštní plná moc. Pozice prokuristy je tak velmi zodpovědná a vyžaduje vysokou míru důvěry ze strany podnikatele. Prokuristou se může stát pouze fyzická osoba, a to i cizinec, která je bezúhonná a plně svéprávná.

Prokura se zapisuje do obchodního rejstříku, čímž se stává účinnou i vůči třetím osobám. Prokurista je povinen jednat s péčí řádného hospodáře a v souladu se zájmy podnikatele. V opačném případě nese odpovědnost za způsobenou škodu. Pracovní pozice prokuristy se řadí mezi vrcholový management podniku. Prokurista obvykle zodpovídá přímo majiteli nebo jednateli společnosti a má široké pravomoci v oblasti řízení a rozvoje podniku.

Jaké má prokurista povinnosti?

Prokurista zastává v podniku významnou pozici s rozsáhlými pravomocemi. Jeho úkolem je jednat jménem společnosti a činit rozhodnutí v běžném obchodním styku. Prokurista má ze zákona právo zastupovat podnik ve všech záležitostech, které spadají do běžného obchodního styku. Může tak podepisovat smlouvy, přijímat a propouštět zaměstnance, nakládat s finančními prostředky a provádět další úkony. Jeho pravomoci jsou však omezené stanovami společnosti nebo společenskou smlouvou. Prokurista nesmí například prodat nemovitost bez souhlasu jednatele nebo valné hromady.

Prokurista nese za svá rozhodnutí a jednání odpovědnost. Pokud způsobí svou činností podniku škodu, může být za ni volán k odpovědnosti. Důležité je zmínit, že prokuristou se může stát pouze fyzická osoba, a to na základě písemného pověření od statutárního orgánu společnosti. Pověření musí být zapsáno do obchodního rejstříku. Prokurista by měl mít odpovídající vzdělání a zkušenosti v oboru podnikání. Jeho role vyžaduje vysokou míru zodpovědnosti, spolehlivosti a profesionality.

Prokurista je jako dirigent orchestru, který řídí jednotlivé nástroje, aby společně vytvořily harmonický celek.

Radomír Dvořák

Jak se stát prokuristou?

Prokura je v českém obchodním právu zvláštní druh zmocnění, které opravňuje prokuristu k širokému spektru obchodních úkonů jménem společnosti. Stát se prokuristou není jednoduchá záležitost a vyžaduje to splnění několika podmínek. V první řadě je nutné mít plnou svéprávnost a bezúhonnost. Dále je obvyklé, že uchazeč o pozici prokuristy má odpovídající vzdělání a praxi v oboru podnikání společnosti. Znalost právních předpisů a ekonomických principů je nezbytná pro zodpovědné vykonávání této funkce.

Prokuristou se nestáváte automaticky, ale vždy na základě písemného prohlášení vlastníka společnosti nebo statutárního orgánu. Toto prohlášení musí být zapsáno do obchodního rejstříku. Rozsah prokury může být omezen, například na určitý typ obchodních úkonů nebo na určitou část majetku společnosti. Tato omezení musí být rovněž zapsána v obchodním rejstříku.

Pozice prokuristy je spojena s velkou odpovědností. Prokurista je povinen jednat s péčí řádného hospodáře a v nejlepším zájmu společnosti. V případě porušení svých povinností nese prokurista odpovědnost za škodu, kterou společnosti způsobil. Stát se prokuristou je významným krokem v kariéře a svědčí o velké důvěře ze strany společnosti.

Plat prokuristy v ČR

Prokura je v českém obchodním právu specifickým typem zmocnění, které je trvalé a neodvolatelné. Osoba s prokurou, tedy prokurista, má široké pravomoci k obchodnímu vedení společnosti. Plat prokuristy se odvíjí od jeho odpovědnosti a rozsahu pravomocí. Obecně platí, že prokuristé patří mezi nejlépe placené zaměstnance v podniku.

Výše platu prokuristy se liší v závislosti na velikosti a obratu firmy, regionu působnosti a také na zkušenostech a vzdělání prokuristy. Větší firmy a korporace s mezinárodní působností obvykle nabízejí vyšší platy než menší a střední podniky. V Praze a Brně bývají platy prokuristů o něco vyšší než v ostatních regionech České republiky.

Kromě fixního platu může být prokurista motivován také variabilní složkou mzdy, která je navázána na plnění stanovených cílů. Mezi benefity, které firmy prokuristům běžně poskytují, patří služební automobil i k soukromým účelům, notebook, mobilní telefon, penzijní připojištění nebo životní pojištění.

Pozice prokuristy je spojena s vysokou mírou odpovědnosti a vyžaduje odborné znalosti, manažerské dovednosti a zkušenosti z daného oboru. Prokurista by měl být schopen samostatně rozhodovat a nést zodpovědnost za svá rozhodnutí.

Výhody a nevýhody profese

Pozice prokuristy s sebou přináší řadu výhod i nevýhod. Mezi benefity patří jistě vysoká míra samostatnosti a odpovědnosti, která je s touto pracovní pozicí v podniku neodmyslitelně spjata. Prokurista má značnou rozhodovací pravomoc a podílí se na strategickém směřování firmy. To s sebou přináší nejen respekt a uznání, ale i možnost profesního růstu a seberealizace. Práce prokuristy je navíc finančně ohodnocena nadprůměrným platem a často i dalšími benefity, jako jsou služní vůz či telefon.

Na druhou stranu je třeba počítat s vysokým pracovním nasazením a stresem. Prokurista nese odpovědnost za svěřený úsek a jeho rozhodnutí mají přímý dopad na chod firmy. Často se setkává s náročnými úkoly a musí řešit krizové situace. Práce prokuristy je proto vhodná spíše pro osoby s analytickým myšlením, odolností vůči stresu a výbornými komunikačními a manažerskými dovednostmi.

Prokurista vs. jednatel

Prokurista a jednatel jsou dvě důležité pracovní pozice v podniku, které jsou často zaměňovány. Ačkoliv oba zastávají manažerské role s rozhodovací pravomocí, existují mezi nimi zásadní rozdíly.

Vlastnost Prokurista Jednatel
Oprávnění k jednání za společnost Široká, ale omezená stanovami Neomezená, zastupuje ve všech věcech
Jmenování Valnou hromadou nebo jednatelem (dle stanov) Valnou hromadou
Zodpovědnost Odpovídá za škodu způsobenou společnosti Odpovídá za škodu způsobenou společnosti

Prokurista je osoba zmocněná k provádění obchodních záležitostí podniku. Jeho pravomoci jsou dány prokurou, což je zvláštní druh zmocnění. Prokura opravňuje prokuristu k jednání jménem společnosti ve všech obchodních věcech. Existují různé druhy prokury, například prokura jednatelská, samostatná nebo společná.

Na druhou stranu, jednatel je statutárním orgánem společnosti, který je zodpovědný za její chod a řízení. Jednatel je jmenován valnou hromadou a jeho pravomoci a povinnosti jsou dány zákonem a společenskou smlouvou.

Zatímco prokurista je zodpovědný za provozní záležitosti, jednatel má na starosti strategické směřování společnosti. Prokurista obvykle jedná na základě pokynů jednatele a jeho pravomoci jsou omezenější.

Výběr mezi prokuristou a jednatelem závisí na potřebách a velikosti podniku. Menší firmy často využívají pouze jednatele, zatímco větší společnosti s komplexnější strukturou mohou mít jak jednatele, tak i prokuristy.

Budoucnost profese prokuristy

Prokura, latinsky „péče, starost“, je v českém obchodním právu specifickým typem zmocnění. Prokurista je oprávněn ke všem obchodním úkonům, které náleží do obchodního provozu podniku. Tato široká pravomoc z něj činí klíčovou osobu v mnoha firmách. Budoucnost profese prokuristy se odvíjí od vývoje ekonomiky a legislativy. Digitalizace a automatizace procesů mění tvář mnoha profesí a prokurista není výjimkou. Nástup moderních technologií usnadňuje rutinní úkony, jako je podepisování smluv či evidence faktur. Prokurista se tak může více věnovat strategickému řízení, budování vztahů s klienty a rozvoji obchodních příležitostí. Zároveň roste význam specializovaných znalostí, například v oblasti práva, financí či marketingu. Prokurista budoucnosti bude muset být flexibilní, adaptabilní a ochotný se neustále vzdělávat. Důležitá bude i znalost cizích jazyků a schopnost komunikace v mezinárodním prostředí. Přestože se náplň práce prokuristy vlivem technologického pokroku a globalizace mění, jeho pozice v podniku zůstává i nadále nezastupitelná. Prokurista je důvěrníkem majitele firmy a jeho pravá ruka v každodenním chodu podniku.

Publikováno: 14. 07. 2024

Kategorie: práce

Autor: Jiří Valenta

Tagy: prokurista | pracovní pozice v podniku